zamknij
Uratuj komuś życie – zbiórka krwi i rejestracja w bazie dawców szpiku

Uratuj komuś życie – zbiórka krwi i rejestracja w bazie dawców szpiku

Zbiórka krwi i rejestracja potencjalnych dawców szpiku kostnego zwiększają szanse na wyzdrowienie osób chorych, np. na białaczkę lub po operacjach. Pomóc mogą wszyscy. 8 września w Gdańsku oraz 9 września w Rumi na parkingach centrów handlowych Auchan stanie specjalny autobus, w którym będzie można oddać krew i zarejestrować się w specjalnej bazie dawców szpiku.

http://www.sxc.huAmbulansowy pobór krwi i rejestracja dawców jest popularnym sposobem na zwiększenie szans na powrót do zdrowia osób chorych. Nie ma bowiem substytutu dla ludzkiej krwi, a każdego roku zapotrzebowanie na krew rośnie o 8,6 proc.! W tym samym czasie liczba dawców wzrasta zaledwie o około 3,6 proc. W Polsce co druga osoba zakwalifikowana do przeszczepienia szpiku nie znajduje spokrewnionego dawcy. Im więcej potencjalnych dawców, tym większe szanse dla chorych.

Gestem wysokiej wartości moralnej jest dobrowolne i bezinteresowne oddanie krwi. Nie jest to ani trudne, ani bolesne. Oddanie krwi zajmuje średnio mniej niż 10 minut. Cały proces od rozpoczęcia wypełniania formularza do wyjścia zajmuje nie więcej niż 1 godzinę. Niecałe pół litra krwi może uratować życie nawet 3 osobom. W ciele dorosłego człowieka jest około 4,5 litra krwi. Na każdej jednostce oddanej krwi przeprowadza się minimum 11 testów, aby mieć pewność, że krew pomoże i uratuje życie. Co ważne zamrożone w odpowiedni sposób osocze można wykorzystać w ciągu roku. To bardzo wiele, szczególnie dla osób z grupą RH-, której w bazach szpitali jest najmniej.

Dawcą krwi może zostać zdrowa osoba w wieku 18 – 65 lat, o masie ciała nie mniejszej niż 50 kg. Nie można być pod wpływem alkoholu, narkotyków czy leków. Najlepiej być wypoczętym i w dniu pobrania krwi wypić przynajmniej 0,5 litra soków lub wody. Wszyscy chętni do oddania krwi i rejestracji muszą mieć ze sobą dokument tożsamości z numerem PESEL.

Rejestracja w banku potencjalnych dawców szpiku kostnego jest bardzo prosta i szybka. Polega na samodzielnym pobraniu wymazu z jamy ustnej i zajmuje tylko chwilę. Na podstawie pobranej próbki zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wtedy dochodzi do przeszczepienia. W Polsce zarejestrowanych jest ok. 230 tys. potencjalnych dawców.

Rejestracja potencjalnych dawców krwi i szpiku będzie trwała w godzinach od 9:00 – 15:00.

Jesień i zima – uwaga na niedobory witaminy D

Niezwykły dar serca – Triathlon dla Martina – ukończony z sukcesem

Skomentuj