zamknij
Fundacja Ronalda McDonalda zbuduje kolejny hotel w Warszawie dla rodzin małych pacjentów. Planuje też zakup drugiego ambulansu mobilnego do badań przesiewowych

Fundacja Ronalda McDonalda zbuduje kolejny hotel w Warszawie dla rodzin małych pacjentów. Planuje też zakup drugiego ambulansu mobilnego do badań przesiewowych

Fundacja Ronalda McDonalda planuje budowę kolejnego Domu Rodzinnego przy warszawskim szpitalu pediatrycznym oraz zakup drugiego ambulansu mobilnego do wykonywania badań przesiewowych. Fundacja świętuje 15. rocznicę powstania. W czasie swojej działalności przeprowadziła szkolenia dla ponad 3 tys. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, sfinansowała badania profilaktyczne przeprowadzone u 50 tys. dzieci oraz wyposażyła kilkadziesiąt pokoi rodzinnych w szpitalach w całej Polsce.

Profilaktyczne badania przesiewowe USG to jeden z najlepszych sposobów na wczesne wykrywanie zmian chorobowych u dzieci. Fundacja Ronalda McDonalda wykonuje je w ambulansie, który co roku podróżuje po Polsce, a w okresie letnim służy jako mobilna stacja krwiodawstwa. Do tej pory przebadano w ten sposób ponad pięćdziesiąt tysięcy dzieci. W najbliższym czasie fundacja zamierza uruchomić kolejny ambulans, aby dotrzeć do większej liczby małych pacjentów.

– Jako fundacja otrzymaliśmy pierwsi w Europie grant, który równał się z otrzymaniem ambulansu. To kilkaset tysięcy dolarów wartości. W moim osobistym przekonaniu otrzymaliśmy to dlatego, że my aplikując o to urządzenie, podaliśmy cele, które w Polsce miały priorytet w owym czasie, to spodobało się centrali światowej, która zaakceptowała nasz program – mówi prof. Adam Jelonek.

Jednym z prowadzonych przez fundację projektów jest zainicjowany w 2005 roku program „Nie nowotworom u dzieci”, umożliwiający wykonanie badań przesiewowych nawet przez mieszkańców mniejszych miejscowości, gdzie dostęp do specjalistycznych placówek jest utrudniony.

– Te badania mają unikatowe znaczenie jako badania przesiewowe, ultrasonograficzne, które powinny być wykonywane u każdego dziecka kilkakrotnie w okresie dzieciństwa, a później powtarzane kilkakrotnie. W Polsce jesteśmy pierwszą tego typu organizacją, która wykonuje te badania za darmo – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes prof. Adam Jelonek, prezes Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce.

W ramach programu „Nie nowotworom u dzieci” fundacja sfinansowała ponadto szkolenia z zakresu wczesnej diagnostyki chorób nowotworowych u najmłodszych, które objęły ponad 3 tys. lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Drugim celem działalności fundacji jest poprawa warunków hospitalizowanych dzieci oraz ich rodzin. W 2009 roku ruszył program pokoi rodzinnych, w ramach którego we współpracujących z fundacją szpitalach wydzielono przestrzeń przeznaczoną dla rodziców małych pacjentów. Pierwszy taki pokój powstał w Klinice Rehabilitacji Centrum Zdrowia Dziecka w podwarszawskim Międzylesiu.

– Obecność mamy i taty w czasie pobytu w szpitalu z całą pewnością jest dla dziecka najważniejsza. Proces leczenia przebiega dla dziecka w sposób znacznie bardziej przyjazny, naturalny, prosty, jeśli z boku ma ludzi, którzy cały czas je wspierają, jeśli ma najbliższych, jest otoczone naturalnym ciepłem, komfortem, poczuciem bezpieczeństwa – mówi Katarzyna Nowakowska, dyrektor wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce.

Pokoje rodzinne wyposażone są w kuchnię, zaplecze socjalne i wygodną sypialnię. Dotychczas skorzystało z nich trzy tysiące rodziców w całej Polsce. Wyjątkową współpracę w tym zakresie Fundacja Ronalda McDonalda nawiązała ze Szpitalem Pediatrycznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego – od 2015 roku organizacja wyposażyła 25 kuchni i 20 salonów pokoi rodzinnych. Warszawski szpital to pierwsza placówka medyczna na świecie, w której oddział Fundacji Ronalda McDonalda realizuje projekt większy niż jeden pokój rodzinny.

– Mamy w szpitalu pięćset łóżek dla dzieci, a równocześnie pięćset łóżek dla dorosłych, u nas nikt nie śpi na podłodze, to idée fixe fundacji, rodzic ma być z dzieckiem w sposób naturalny, nie pod łóżkiem, nie na krześle, nie gdzieś z boku – mówi Katarzyna Nowakowska.

W 2015 roku fundacja otworzyła ponadto Dom Ronalda McDonalda w Krakowie zlokalizowany w sąsiedztwie Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego. Wyposażony w dwadzieścia pokoi budynek przeznaczony jest dla rodziców spoza miasta, którzy przyjeżdżają do Krakowa na leczenie wraz z dzieckiem. Dotychczas skorzystało z niego ponad sześćset rodzin. Drugi tego typu dom powstanie w Warszawie przy Szpitalu Pediatrycznym WUM. Fundacja Ronalda McDonalda planuje także otwarcie kolejnych pokoi rodzinnych oraz kontynuację działalności edukacyjnej w zakresie profilaktyki zdrowotnej oraz potrzeb rodziców w związku z opieką nad chorym dzieckiem.

– Działalność fundacji to publikacje, współpraca z najlepszymi polskimi specjalistami i lekarzami. Fundacja również wydaje książki. Mamy szereg publikacji, które są bardzo przydatne dla rodziców i na pewno tę część wydawniczą i edukacyjną będziemy silnie rozwijali – mówi Krzysztof Kłapa, członek zarządu Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce.

Fundacja Ronalda McDonalda powstała w 2002 roku z inicjatywy firmy McDonald’s Polska. Stanowi ona część sieci organizacji dobroczynnych Ronald McDonald House Charities działającej w sześćdziesięciu czterech krajach świata. Celem jej działania jest profilaktyka zdrowotna dzieci oraz wsparcie dla rodziny w czasie choroby jej najmłodszych członków.

Głównym darczyńcą fundacji w Polsce jest spółka McDonald’s Polska. Organizacja realizuje jednak swoje projekty także dzięki wsparciu ze strony firm, osób prywatnych, samorządów lokalnych oraz pomocy wolontariuszy.

Mówią:

prof. Adam Jelonek, prezes Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce

Katarzyna Nowakowska, dyrektor wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce

Krzysztof Kłapa, członek zarządu Fundacji Ronalda McDonalda w Polsce

Źródło: NEWSERIA

Szczepionka najskuteczniejszym sposobem zapobiegania zakażeniu pneumokokami. Brak szczepień może doprowadzić do zapalenia opon mózgowych lub sepsy

Blisko 1/3 wszystkich zatruć grzybami dotyczy dzieci do 14 lat. Coraz częstsze przypadki to zatrucia gatunkami halucynogennymi

Skomentuj