zamknij
Nastrojowe barwy jesieni

Nastrojowe barwy jesieni

Paletą kolorów zachwyca nas niezmiennie złota polska jesień. Choć jest „wspomnieniem” lata i zwiastunką zimy, trudno jej nie podziwiać za kolory właśnie. Nigdy więcej spacery po lesie nie są tak urokliwe jak właśnie podczas jesieni. Żółte, czerwono-rude i brązowe liście drzew liściastych mieszając się z zielenią iglaków tworzą niepowtarzalny klimat. Sprawiają, że łatwiej jest się nam pogodzić z „utratą słońca” i rychłym nadejściem zimowych chłodów.

Zjawisko jesiennej zmiany barwy liści jest tak dla nas tak oczywiste, że rzadko zastanawiamy się, dlaczego ten proces zachodzi. I tu kłania się biologia. Liście drzew, jako organy sezonowe mają ograniczony okres życia do kilku miesięcy. Jesienią, gdy dzień staje się coraz krótszy, zanika produkcja chlorofilu, odpowiedzialnego za zielony kolor liści. Ujawnia się wtedy obecność innych barwników: m.in. karotenów i ksantofili i to właśnie one są odpowiedzialne za mozaikę barw, którą możemy zaobserwować podczas jesiennych spacerów. Na zmianę barwy niektórych liści ma wpływ także obniżenie temperatury i wzmożone opady atmosferyczne. Czerwona barwa liści jest szczególnie intensywna przy utrzymującym się wysokim ciśnieniu atmosferycznym.

Co ciekawe, każde drzewko inaczej odczuwa skutki jesieni. Liście brzozy i lipy żółkną, klony przebarwiają się na żółto lub czerwono, liście osiki czerwienieją, a liście dębów stają się brązowe. Tylko iglaki pozostają zwykle zielone.

Kolejnym „plusem” jesieni jest występowanie grzybów. To właśnie jesienią większość z wielu odmian leśnych przysmaków wabi do lasu pasjonatów tego hobby. A nie ma nic piękniejszego od łączenia pasji, z pięknymi pejzażami i zdrowiem. Bo spacery po lesie to też potężna dawka świeżego powietrza dla naszych płuc.

Uroki jesieni dostrzegają pasjonaci fotografii. To idealny czas na plenery, zdjęcia krajobrazów spowitych kolorami tęczy robią wrażenie nawet na amatorach. Wielu nowożeńców, wybierając datę ślubu bierze pod uwagę aurę. A jesień to zdecydowanie najlepsza pora roku do zdjęć ślubnych. Biel sukni panny młodej w połączeniu z kolorem liści to idealna pamiątka z tego wyjątkowego wydarzenia. Nie bez znaczenia pozostaje więc wybór miejsca na weselne przyjęcia. Jesienią idealnie prezentują się obiekty położone wśród lasów, czy parków. Stare pałace, dworki i hotele z dużą ilością drzewostanu na pewno wygrywać będą z budynkami w betonowej zabudowie miasta lub w „szczerym polu”. „Faktycznie wielu narzeczonych wybiera późny wrzesień lub październik na organizację ślubu i przyjęcia. Nasze hotele leżą wśród lasów Puszczy Sandomierskiej i nad samą rzeką Tanew.

Zdjęcia plenerowe i wrażenia gości są więc zawsze niezapomniane. Nie ma to jak relaksujący spacer wśród alejek spowitych paletą jesiennych kolorów” potwierdza pan Jan Sobieski menager Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Tanew w Ulanowie na Podkarpaciu.

Ci, którzy chcą zatrzymać w kadrze urok tegorocznej jesieni muszą się jednak pospieszyć. Pogoda coraz bardziej przypomina o zbliżającej się zimie. W niedzielę (27 października) przestawimy zegarki o godzinę do tyłu i przejdziemy tym samym na czas zimowy. Pora dnia będzie krótsza od nocy, a liści na drzewach i co za tym idzie kolorów będzie coraz mniej.

W Małopolsce bezpieczniej

Sprawdź, co jesz!

Skomentuj