zamknij
Nowe narzędzie porównywania pomiarów rozwoju i organizacji zintegrowanych oddziałów opieki opublikowane w czasopiśmie naukowym JNCCN

Nowe narzędzie porównywania pomiarów rozwoju i organizacji zintegrowanych oddziałów opieki opublikowane w czasopiśmie naukowym JNCCN

18 września 2018830Views

Badanie stwierdza, że pomiary jakościowe i ilościowe mogą doprowadzić do większej koordynacji w opiece nad pacjentami z nowotworami i potwierdza potrzebę lepszej organizacji integracji opieki.

Nowe badania opublikowane we wrześniowym wydaniu czasopisma naukowego JNCCN – „Journal of the National Comprehensive Cancer Network” omawiają nowatorskie podejście do porównywania centrów onkologicznych na podstawie powodzenia w umożliwianiu przez struktury organizacyjne wdrażania zintegrowanych oddziałów opieki. Tego typu oddziały zostały zdefiniowane jako wysoce skoordynowane, multidyscyplinarne centra opieki (w tym rehabilitacji i usług wsparcia), które są źródłem lepszej wartości dla pacjentów przez zwiększenie wydajności i zmniejszenie kosztów. Jednak po zastosowaniu 13-elementowej metody pomiaru do siedmiu centrów onkologicznych w Europie badacze odkryli, że brakuje jasnej, spójnej strategii opracowywania i wdrażania zintegrowanych oddziałów opieki.

„Odkryliśmy, że istnieje szeroki zakres etapów rozwoju oddziałów, różniących się zależnie od ścieżek nowotworu – skomentowała dr Anke Wind z wydziału badań psychosocjologicznych i epidemiologii w Holenderskim Instytucie Onkologicznym. – Niestety okazało się, że ośrodki nie są bardzo zaawansowane pod względem dojrzałości oddziałów zintegrowanych” – dodała badaczka.

Badanie objęte jest międzynarodowym projektem porównawczym znanym pod nazwą BENCH-CAN. Nowe narzędzie porównywania obejmuje 51 wskaźników jakościowych i 193 wskaźniki ilościowe pozyskane z istniejącej literatury i opinii ekspertów. Następnie zgromadzono dane za rok 2012 z siedmiu pilotażowych centrów onkologicznych, z których wszystkie należą do Organizacji Europejskich Instytutów Onkologicznych (OECI). Analiza skupiła się głównie na nowotworach piersi w celu zapewnienia odpowiedniej ilości danych do porównania w każdym centrum. W ramach przeprowadzanych badań każde z centrum przeszło indywidualną wizytację w celu zapewnienia weryfikacji i odpowiedniego zrozumienia danych w kontekście.

Badacze podsumowali projekt, zalecając centrom onkologicznym rozważenie strategicznych zmian organizacyjnych, które mogłyby zapewnić odpowiedni nabór personelu w celu umożliwienia pomiaru i ulepszania zintegrowanych oddziałów w ramach leczenia raka.

„Zaleca się bardziej systematyczne wdrażanie cech zintegrowanych oddziałów przy implementacji opieki zdrowotnej opierającej się na wartościach w onkologii” – dodała dr Wind. Badacze przeprowadzą kolejny projekt w zakresie osiągania jak najlepszych wyników leczenia onkologicznego w leczeniu raka przez porównywanie, tak zwany projekt ABC-Benchmarking. Celem projektu będzie potwierdzenie zasadności nowej metody i opracowanie formatu porównywania w celu połączenia danych na temat rezultatów z elementami pomiaru.

„Badania te są ważnym krokiem w kierunku zapewniania spójniejszej opieki zgodnej z wytycznymi w trakcie leczenia i po zakończeniu terapii onkologicznej” – skomentowała lek. med. Kathryn Ruddy, MPH, dyrektor wydziału pacjentów po leczeniu onkologicznym na oddziale onkologicznym w placówce Mayo Clinic Cancer Center i członkini panelu pacjentów po leczeniu onkologicznym organizacji NCCN Clinical Practice Guidelines in Oncology (NCCN Guidelines®).

Z całym badaniem można zapoznać się na stronie JNCCN.org. Bezpłatny dostęp do artykułu „Benchmarking Cancer Centers: From Care Pathways to Integrated Practice Units” możliwy jest do 10 listopada 2018 r. Dodatkowe informacje na temat Holenderskiego Instytutu Onkologicznego można znaleźć na stronach nki.nl i avl.nl.

 

Źródło: National Comprehensive Cancer Network

Kardiolodzy uczą się o grypie

Nowe technologie w walce ze smogiem. Inteligentne maski antysmogowe chronią przed niewidocznymi dla ludzkiego oka śmiercionośnymi cząsteczkami

Skomentuj