zamknij
Czy pieniądze mogą pokonać raka?

Czy pieniądze mogą pokonać raka?

W medycynę wkroczyły nowe technologie, wysokospecjalistyczna diagnostyka i innowacyjne terapie, które znacząco podniosły zarówno skuteczność leczenia, jak i jego koszty. Niestety często nie są one pokrywane ze środków NFZ, a pacjenci muszą szukać innych rozwiązań.

AliviaW wielu przypadkach wystarczy zebrać złotówkę do złotówki, by uratować komuś życie. O tym, że „pieniądze mogą pokonać raka” przekonuje Fundacja Alivia, organizując ogólnopolską kampanię pod tym właśnie hasłem.

„Celem jest przełamanie schematów w mówieniu i myśleniu o leczeniu raka – pokazanie rzeczywistości i konkretnych aspektów walki z chorobą oraz zachęcenie ludzi do działania, w tym wymiernego gestu – wsparcia finansowego” – mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji Alivia. Animacja promująca kampanię swym prostym przekazem oddaje istotę sprawy: „Pieniądze mogą pokonać raka„. Świnka-skarbonka wygrywa symboliczną walkę – tak jak codziennie tysiące ludzi, dzięki często drogiemu leczeniu, mogą wygrać swoją walkę z rakiem. Projekt jest efektem pracy pro bono agencji kreatywnych i domówi mediowych.

<<Film promujący kampanię można zobaczyć pod tym linkiem: http://youtu.be/3v8Ai90yyLs>>

Kolejka do zdrowia

„Poprzez tę kampanię staramy się pokazać, z czym zmaga się większość pacjentów onkologicznych. Głównym problemem są niedostateczne środki finansowe, co przekłada się m.in. na utrudniony dostęp do świadczeń medycznych. Leczenie refundowane przez NFZ jest niewystarczające – pacjenci borykają się z długimi terminami realizacji danych usług, lub potrzebują terapii, które w ramach obowiązującego systemu nie podlegają refundacji. Dlatego też muszą zorganizować finansowanie we własnym zakresie, co w większości przypadków jest wielkim wyzwaniem. Dlatego wzywamy wszystkich do pomocy! Przekazując niewielkie kwoty – a w tym wypadku 1 proc. podatku, który i tak byłby zaanektowany przez urzędy skarbowe – możemy przyczynić się do poprawy warunków życia wielu chorych na nowotwory” – mówi Bartosz Poliński, prezes Fundacji Alivia.

Leczenie chorób nowotworowych to gałąź medycyny, w której szczególną rolę odgrywają leki innowacyjne. Niestety dostęp do tego typu świadczeń w Polsce jest jednym z najgorszych w Europie. Problem ten zdiagnozowali autorzy raportu ze szwedzkiego Karolinska Institutet. Przeanalizowali poziom wydatków przekazanych w ciągu roku na leczenie chorób nowotworowych w przełożeniu na jednego pacjenta. Polska znalazła się na końcu stawki, przeznaczając średnio 41 euro rocznie na osobę. W tym czasie średnia europejska wynosiła 125 euro, a w państwach takich jak Niemcy, Francja czy Szwecja ponad 200 euro. – „W Polsce problemem są nieodpowiednie proporcje funduszy jakie deklarowane są na określone świadczenia medyczne w koszyku gwarantowanym, czyli refundowanym przez NFZ. Najbardziej zaniedbane są właśnie innowacyjne terapie. Winę za to ponoszą zbyt małe wydatki na służbę zdrowia oraz organizacja systemu zdrowotnego. W takim wypadku pacjenci muszą sobie radzić sami” – mówi Poliński.

Gdzie raki zimują

Według informacji Krajowej Bazy Danych Nowotworowych, w Polsce średnio 43 proc. pacjentów zapadających na choroby nowotworowe przeżywa 5 lat. To jeden z niższych wskaźników w Europie, gdzie dąży się do osiągnięcia skuteczności leczenia na poziomie 70 proc. – „Musimy sobie uświadomić, że każdy procent to tysiące chorych. Rocznie w Polsce mamy do czynienia z ok. 150 tys. nowych zachorowań. Po okresie 5 lat od diagnozy przeżyje ok. 65 tys. osób. Gdyby skuteczność leczenie wzrosła do 70 proc. życiem mogłoby się cieszyć ponad 100 tys. chorych. Różnica to ok. 40 tys. istnień ludzkich co roku – to więcej niż wszyscy mieszkańcy Giżycka!” – tłumaczy Bartosz Poliński.” – tłumaczy Bartosz Poliński.

Każdy chory to też tysiące, a nawet dziesiątki tysięcy złotych wydanych miesięcznie na diagnostykę i leczenie. Dlatego tak ważne jest każde wsparcie finansowe. „A teraz możemy to zrobić w sposób „bezbolesny” – nie uszczuplając naszego domowego portfela. Wystarczy przekazać 1 proc. podatku dochodowego na fundacje, takie jak Alivia. Razem możemy pokazać, gdzie raki zimują!” – mówi Poliński.

Piękny i zdrowy uśmiech w wieku 40+

(Eko)logiczny wybór kosmetyków

Skomentuj