zamknij
Wielkie zmiany w usługach medycznych?

Wielkie zmiany w usługach medycznych?

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale już w połowie 2014 roku cała dokumentacja medyczna będzie musiała być prowadzona w formie elektronicznej. Co oznacza to dla pacjentów? Czy placówki medyczne zdążą przestawić się na nowy system?

http://www.sxc.hu/Póki co, dokumentacja medyczna może być prowadzona zarówno w formie papierowej jak i elektronicznej. Ta tradycyjna forma ma jednak przejść do historii a wszystko to przez zmianę prawa. W styczniu tego roku weszła w życie ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia w której stwierdza się, że dokumentację medyczną będzie trzeba prowadzić w postaci elektronicznej. Zapis ten wejdzie w życie 1 sierpnia 2014 jednak już teraz wywołuje sporo emocji.

Nie lubimy służby zdrowia
Czy służba zdrowia podoła temu zadaniu? Rytualne narzekania na system opieki zdrowotnej znajdują odbicie w wynikach badań. Według danych CBOS (2012) tylko 26 procent ankietowanych zgodziło się ze zdaniem, że do lekarza pierwszego kontaktu można dostać się bez trudności, z kolei 43 procent respondentów uznało warunki leczenia za dobre. Co ciekawe, wyniki badań wskazują, że słabą stroną służby zdrowia jest wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań w administracji oraz sprawność obsługi. Wprowadzenie Elektronicznej Dokumentacji Medycznej to wielkie przedsięwzięcie wymagające nie tylko sprawności organizacyjnej, ale także nakładów finansowych. Warto też pamiętać, że nie wystarczy wdrożyć nowego systemu, trzeba jeszcze umieć go efektywnie wykorzystać. Jednak, jeżeli proces przebiegłby pomyślnie to cały rynek usług medycznych zostałby przestawiony na nowe cyfrowe tory.

Będzie taniej?
Tworzenie i przechowywanie dokumentacji w formie elektronicznej niesie ze sobą wiele korzyści w tym finansowych. Zarządzanie dokumentami w formie elektronicznej jest znaczenie efektywniejsze niż praca ze zwykłymi dokumentami i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizacji. W przypadku służby zdrowia można więc liczyć na poprawę jakości świadczonych usług. Wspomnieć należy także o łatwiejszym dostępnie do poszukiwanych dokumentów – nie trzeba będzie już przerzucać całych szaf a wystarczy jedynie wykonać kilka kliknięć. Dokumentacja dotycząca danego pacjenta będzie bezpiecznie czekała w wirtualnej przestrzeni aż do kolejnej jego wizyty. Elektroniczne dokumenty nie mają fizycznej postaci więc ich archiwizacja jest tańsza niż w przypadku tradycyjnych dokumentów. Każde oszczędności będą przecież mile widziane, zwłaszcza przez osoby odpowiedzialne za zarządzanie placówkami zdrowotnymi.

Kto wdroży system?
Jak wygląda wdrożenie takich systemów w praktyce? Najpierw placówki prowadzące dokumentacje medyczne będą musiały wybrać firmę, która oferuje usługi z zakresu obiegu dokumentów. Po podpisaniu umowy następuje implementacja systemu, a jeszcze później przeprowadza się szkolenia personelu. – Prawidłowe przeszkolenie pracowników, którzy będą korzystać z obiegu dokumentów ma kluczowe znaczenie dla sukcesu całej operacji – mówi Dariusz Jarczyński dyrektor operacyjny PrimeSoft Polska – Opanowanie obsługi oprogramowania nie zajmuje zwykle dużo czasu, bo projektanci dbają o intuicyjny sposób działania systemu – dodaje Jarczyński.

Na razie wydaje się, że do wejścia w życie zmian zostało jeszcze dużo czasu. Jednak skala przedsięwzięcia sprawia, że okres ten jest stosunkowo krótki. O tym czy wszystkie placówki zdrowotne podołają elektronicznemu wyzwaniu dowiemy się w 2014 roku.

Joga – droga do harmonii

Zabawa w Boga przy użyciu testów DNA?

Skomentuj