zamknij
Woda dla noworodka – szkodzi, czy pomaga?

Woda dla noworodka – szkodzi, czy pomaga?

80% masy ciała noworodka stanowi woda. Nie wszystkie mamy wiedzą, że w pierwszym miesiącu życia niemowlę wykorzystuje rezerwy odżywcze, zgromadzone w życiu płodowym. Jednak są sytuacje, w których podanie wody noworodkowi jest wskazane.

„W pierwszym miesiącu życia niemowlę wykorzystuje rezerwy odżywcze, zgromadzone w życiu płodowym, dlatego przez pierwsze 24 godziny po porodzie ma wystarczającą ilość pokarmu i nie trzeba go dokarmiać ani podawać wody.” – tłumaczy Krystyna Lichocka, magister położnictwa z wieloletnim stażem z Kliniki Euromedicum.

Mleko mamy najlepiej zaspokoi pragnienie

Pokarm naturalny w zupełności pokrywa zapotrzebowanie związane z płynami i z reguły nie ma potrzeby, by noworodka karmionego piersią „dopajać”. Dopiero po 5. miesiącu życia, gdy niemowlę zaczyna jeść stałe pokarmy, zaczynamy podawać dodatkowe napoje. Wyjątkowo można podać odrobinę wody wcześniej, jeśli są duże upały i widzimy, że dziecko się poci.

Pojenie noworodków karmionych mlekiem modyfikowanym

Zdaniem położnej dziecko karmione mlekiem modyfikowanym powinno mieć dostarczaną wodę w miarę swoich potrzeb, co zwykle stanowi 1/5 dziennego pokarmu. Wodę najlepiej podawać łyżeczką.

– „Woda, którą podajemy noworodkom, jak i ta, której używamy do przygotowania mleka modyfikowanego musi być nisko zmineralizowana.” – mówi położna. Nie wolno podawać wody gazowanej! Specjaliści zdecydowanie odradzają też wodę z kranu oraz wodę oligoceńską. Jeśli rodzice decydują się na kupno wody butelkowanej, powinni wybrać taką, która posiada certyfikat świadczący, o tym, że nadaje się dla niemowląt. Przed podaniem należy ją przegotować, a butelkę zużyć w ciągu 24 godziny po otwarciu.

Jak poznać, że noworodkowi brakuje płynów?

Rodzice sami mogą stwierdzić kiedy dziecku brakuje płynów. – „Jeśli kupka jest zbyt twarda, maluszek ma suche usta, jest marudny, a jego skóra jest pergaminowa, to mogą być objaw, że trzeba dostarczyć mu wody. – wymienia położna Krystyna Lichocka. Warto taki stan skonsultować z pediatrą lub położną.

„Dopajanie” nie jest łatwą decyzją dla rodziców. Np. wiadomo, że woda podawana np. w postaci herbatek łagodzi bóle brzucha. Podawanie wody jest bardziej oczywiste, gdy występują zaparcia, biegunki, wysoka temperatura, wymioty, gdy mocz zmienia wygląd i zapach wtedy musimy uzupełniać płyny i w takich wypadkach możemy mieć pewność, że pokarm matki jest niewystarczający.

Bezpieczna woda

Jeśli chcemy mieć pewność, że woda, którą podajemy noworodkowi jest bezpieczna, warto sięgnąć po wodę dla niemowląt Humana. – „Jest to specjalna woda przeznaczona do przyrządzania wszystkich rodzajów mleka, kaszek i herbatek, a także może być podawana jako czysta woda do gaszenia pragnienia. Można ją podawać noworodkom w pierwszych dniach życia.” – mówi Monika Gąska, Brand Manager Humana. Z wody Humana w specjalnym procesie technologicznym usuwane są niepożądane składniki, jak metale ciężkie, azotany i bakterie, a twardość wody jest ustalona na zalecanym poziomie. Co ważne woda Humana nie wymaga przegotowania.

– „Woda dla niemowląt Humana cieszy się dużym zaufaniem rodziców. Jest jednym z najpopularniejszych produktów dla niemowląt w naszym sklepie. A teraz jest dostępna w letniej, promocyjnej cenie”. –przypomina Agata Chmielewska – Specjalista ds. Sprzedaży Internetowej Kidy.pl

Zbyt dużo minerałów obciąży organizm

Dlaczego woda dla noworodka powinna mieć niski stopień mineralizacji? Bardzo delikatny organizm nie powinien być obciążany nadmiarem składników mineralnych. A niestety do przedawkowania składników mineralnych w diecie malucha może dojść, gdy rodzice stosują zwykłą wodę. Trzeba pamiętać, że mleka i kaszki dla niemowląt i małych dzieci zwykle zawierają już wszystkie niezbędne składniki mineralne, w ilościach pokrywających zapotrzebowanie.

„Nie wolno podawać dziecku wody nieznanego pochodzenia np. ze studni, gdyż może być zakażona bakteriami np. Escherichia coli a wtedy skutki dla dziecka mogą być nawet śmiertelne. Zdecydowanie odradzam pojenie wodą z kranu, która ma chlor, bakterie i ołów, co niekorzystnie wpływa na organizm noworodka.” – dodaje doświadczona położna.

W ciąży na basen

Lot z niemowlęciem

Skomentuj